NOVO! PARALAKSA KNJIGA PORUČITE
Takovski grm
Takovski grm

Prema narodnom predanju odluka o podizanju Drugog srpskog ustanka doneta je u Takovu, pod hrastovim stablom, na Cveti 23. aprila 1815. godine. Ispod stabla koje je ostalo poznato kao Takovski grm izabran je za vođu ustanka Miloš Obrenović na šta je odgovorio čuvenom rečenicom “Evo mene, a eto vam rata sa Turcima.” U narodu se zbog priče da je ispod ovog stabla počela borba za samostalnu srpsku državu razvio običaj da se u tome što se dešava sa stablom čita ono što će se dešavati sa državom i vladajućom dinastijom. Tako je lomljenje najveća grane Takovskog grma 1860. godine protumačeno kao najava smrti kneza Miloša. Nešto manja grana polomila se 1869. godine kao predskazanje smrti kneza Mihaila, a 1901. godine nevreme je iščupalo hrast iz korena što je objašnjeno gašenjem dinastije Obrenović. Komadi tog prvog hrasta, koji je svedočio rađanju samostalne srpske države, čuvaju se u Muzeju Drugog srpskog ustanka u Takovu, crkvi svete Trojice u Gornjem Milanovcu i na Šumarskom fakultetu u Beogradu.

Naslednik Miloša Obrenovića, knez Mihailo je tokom posete Takovu 1865. godine uspostavio tradiciju Takovskog grma, otkupio je zemljište na kome su se nalazili hrastovi i proglasio ga javnim dobrom. Osveštao je naslednika prvog Takovskog grma 1867. godine. To drugo stablo počelo je iznenada da se suši 1991. godine, što je protumačeno kao predskazanje ratnih godina, a poslednji put je olistalo 1992. godine.

Tradicija koju vodi ideja da dok postoji Srbija u Takovu postoji hrast koji lista, nastavljena je 1995. godine kada je posađen naslednik Takovskog grma. Uz to treće stablo je postavljen i kameni spomenik sa stihovima Milovana Vitezovića.

Pročitajte...
Kalemegdan
Kalemegdan