NOVO! PARALAKSA KNJIGA PORUČITE
Pozadinsko kosmičko zračenje
Pozadinsko kosmičko zračenje

Neuspeh Roberta Vilsona i Arnoa Penzijasa da 1964. godine otklone nepoželjni šum u anteni Belove laboratorije bio je frustrirajući, ali će se ispostaviti da je taj neuspeh jedno od najvećih otkrića u kosmologiji ikada. Pokušavajući da dobiju sa antene apsolutnu tišinu oni su uhvatili pozadinsko kosmičko zračenje koje je potvrđivalo teoriju velikog praska i otvorilo vrata za nova istraživanja koja su omogućila bolje poznavanje kosmosa. Vilson i Penzijas su tragajući za tišinom pronašli signal koji im je obezbedio Nobelovu nagradu 1978. godine.

Još od prvog emitovanja iz 1922. godine na Bi-Bi-Si radiju tišina bi prvo bila prekinuta zvonima Big Bena posle čega bi usledile vesti. Jedna priča kaže da su nacistički naučnici u toku Drugog svetskog rata hvatali radio signal i više nego za sadržaj vesti bili zainteresovani upravo za zvuk zvona jer su u promeni zvuka mogli proceniti vremenske uslove u Londonu i tako bolje organizovati vazdušne napade. Ova priča se, između ostalog, može pronaći i u odličnom bestseleru Sapijens, istoričara Juvala Hararija. Istoričar priču predlaže kao objašnjenje u kome kaže da Big Ben upravo zato nije srušen u toku rata jer je zvuk njegovih zvona bio koristan nacistima.

Činjenica je da je u toku rata direktan prenos zvuka zvona zamenjen puštanjem snimka, ali je verovatnije da je dobar deo priče mit i da mikrofon koji je snimao zvona nije mogao preneti dovoljno informacija da naučnici procene pritisak i vlažnost vazduha. Osim toga, nije istina da Big Ben nije gađan i oštećen u Drugom svetskom ratu, pa je jedno od objašnjenja za puštanje snimka bila želja da se osigura prepoznatljiva špica u slučaju da zvona budu oštećena. Drugo objašnjenje za puštanje snimka ide donekle u prilog mitu i daje pojašnjenje kako je do pojave mita došlo. Direktan prenos zvona je zamenjen snimkom od leta 1944. godine kada su nacisti koristili prve samokrstareće rakete V-1. Kako rakete nisu bile dovoljno precizne, nacisti su mogli u direktnom uključenju zvona na radiju čuti detonacije i proceniti udaljenost rakete od poznatog sata što bi im omogućilo precizniju kalibraciju putanje.

Dok su nacisti možda pažljivo osluškivali početak vesti i udare zvona, poljski borci za slobodu su pažljivo isčekivali kraj vesti jer je kraj krio poruku koju im je slala Poljska vlada iz izgnanstva. Vesti bi se završavale muzičkom numerom i tamo gde bi neupućeni mislili da je razmena informacija završena i čuli pesmu, borci za slobodu su čuli poruku jer je izbor numere imao već dogovoreno značenje.

Zvukove zvona Big Bena 21. augusta 2017. godine veliki broj građana Londona dočekao je na ulici jer je posle prepoznatljive melodije sat utihnuo zbog početka restauracije i sledeći put će se oglasiti verovatno tek u 2022. godini.

Šum pozadinskog kosmičkog zračenja ne jenjava već milijardama godina, a od trenutka kada smo registrovali ovo zračenje ne smanjuje se ni znatiželja naučnika da što detaljnije i temeljnije osluškuju eho nastanka kosmosa. Za razliku od njegove detekcije koja je samo potvrđivala teoriju velikog praska, detaljno proučavanje fluktuacija mikroskopskog pozadinskog zračenja naučnicima omogućava da mnogo bolje upoznaju način na koji je kosmos nastao. Najdetaljnije merenje fluktuacija izvršio je svemirski teleskop Plank koji je prikupljao podatke u toku 2009-2013. godine. Naučnici su na taj način mapirali eho prve slobodne svetlosti koja je nastala samo 380.000 godina posle velikog praska, mnogo pre nastanka prvih zvezda. U toj mapi pronašli su otisak načina na koji se kosmos formirao što im je omogućilo da mnogo bolje procene njegovu starost i gustinu i provere potkovanost teorija koje govore o nastanku kosmosa i načinu na koji nastavlja da se razvija.

PARALAKSA PREPORUČUJE:

PBS – kratko objašnjenje pozadinskog kosmičkog zračenja

Physics Explained – predavanje o pozadinskom kosmičkom zračenju

AIRMINDED – raskrinkava mit iz Hararijeve knjige Sapijens

NBC News – o prvoj detekciji pozadinskog kosmičkog zračenja

PhysicsWorld – Kako bi zvučalo pozadinsko kosmičko zračenje prevedeno u zvuk

The Guardian – O poslednjim zvucima zvona Big Bena pred restauraciju 21. augusta 2017. godine

Evropska svemirska agencija – O mapiranju pozadinskog kosmičkog zračenja i svemirskom teleskopu Plank

Nasa: Mapa pozadinskog kosmičkog zračenja sa podacima prikupljanim 9 godina u okviru projekta WMAP koji je prethodio projektu Plank.
Pročitajte...
Kraljević Marko