NOVO! PARALAKSA KNJIGA PORUČITE
Majmunski proces

Majmunski proces

Videti stare prijatelje Brajana i Darova kako odmeravaju snage sučeljeni oko sudskog procesa veka bilo je posebno interesantno jer je celo suđenje predstavljano i kao sukob nauke i religije, tradicionalnog i modernog. Vilijam Dženigs Brajan je bio tri puta kandidat za predsednika Amerike, a u dve kampanje mu je savetnik bio upravo Karens Darov koji je bio i jedan od najpoznatiji američkih advokata. I dok njihova razilaženja oko nekih stavova nisu dovodila do sukoba i nisu ih ometala u saradnji, tog leta 1925. godine došao je trenutak da suoče stavove za koje su verovali da daju različite budućnosti sveta koji će ostati iza njih.

Svemu je prethodilo stupanje na snagu Batlerovog zakona u državi Tenesi koji je zabranjivao da se u državnim školama podučavaju teorije koje odbacuju priču o Božijem stvaranju. Iako je većinski tradicionalistička i verski nastrojena zajednica blagonaklono gledala na takav zakon, Američka unija za prava građana je u njemu prepoznala kršenje Ustava. Da bi zakon stavili na probu kroz konkretan slučaj odlučili su da obezbede situaciju koja će dospeti na sud. Kao mamac u procesu je dobrovoljno pristao da učestvuje nastavnik Džon Tomas Skoups koji je optužen da je na školskim časovima govorio o teoriji evolucije.

Tako je 10. jula 1925. godine započeo sudski proces Država Tenesi protiv Džona Tomasa Skoupsa u malom gradiću Dejton u Tenesiju, što je privuklo pažnju Amerike pa i celog sveta. Veliki broj ljudi je došao u Dejton, iz sudnice je izveštavalo preko 200 novinara, a postojao je i radijski prenos suđenja koje je u medijima ostalo upamćeno i kao Majmunski proces.

Darovu je moglo biti jasno već na samom početku suđenja da je prihvatio izgubljenu bitku jer je suđenje počelo zajedničkom molitvom svih prisutnih. Kada se Darov pobunio, jer bi religijska ceremonija u procesu koji se tiče religije mogla doprineti pristrasnosti suda, izgubio je simpatije porote koja je to većinom tumačila kao pokušaj da se zabrani ustaljena tradicija.

Dve sukobljene strane su raspravu često prenosile na polje bitke između nauke i religije pa je sudija morao da ih opominje da sud pokušava da utvrdi samo da li je u ovom konkretnom slučaju prekršen postojeći zakon. Upravo iz tog razloga sud je odbio kao svedoke ceo niz naučnika koje je Darov doveo u želji da ih ispita i pokaže zašto je teorija evolucije neophodna u obrazovanju budućih generacija. Kada su svi njegovi stručni svedoci odbijeni Darov se odlučio za vrlo neobičan potez.

On je kao svedoka pozvao svog protivnika, advokata optužbe. Budući da je Brajan bio veliki poznavalac Biblije, Daver je želeo da pokaže da je doslovno tumačenje Biblije besmisleno. Iako je Brajan mogao odbiti da svedoči, njegov ponos i teatralnost mu nisu dozvolili da odbije ponuđeni predlog da brani svetu reč. Usledila je interesantna rasprava između dva prijatelja u kojoj je Darov postavljao pitanja od toga kako je kit mogao progutati Jonu, otkud to da je Kain imao ženu, do toga koliko je tačno trajalo sedam dana stvaranja u vreme kada svet nije bio potpuno stvoren.

Porota je ipak ostala hladna na poentu ka kojoj su vodila pitanja Darova i posle 11 dana suđenja osudila je Skoupsa kao krivog dosuđujući mu minimalnu kaznu za kršenje Batlerovog zakona od 100$ (današnjih 1500$). Vrhovni sud Tenesija je takođe odbio da primeti da Batlerov zakon krši Ustav, ali je i poništio presudu zbog proceduralne greške i apelovao da se ceo besmisleni slučaj obustavi budući da Skoups više nije radio kao nastavnik.

Prema atmosferi sa suđenja je bilo jasno da će morati proći još dosta vremena pre nego što zajednica razume u čemu je problem sa Batlerovim zakonom. Opet, izgleda da je već u toku suđenja postojao dovoljan sastojak, koji se ogledao u otvorenom iznošenju stavova, i prijateljskim odnosima čak i kada su oni suprotni, tako da iz tog semena društvo sporo, ali sigurno evoluira u zajednicu koja je 1967. godine zbog sličnog slučaja odlučila da je Batlerov zakon neustavan i da mora biti povučen.

PARALAKSA PREPORUČUJE:
Film: Naslediti vetar (1960)
Dokumentarni film – Skoupsov majmunski proces
Kratak pregled suđenja sa dokumentarnim snimcima
Comedy Central na duhovit način o Majmunskom procesu

Majmunski proces
Klarens Darov (levo) i Vilijam Dženigs Brajan (desno) u sudnici u toku procesa Država Tenesi protiv Džona Tomasa Skoupsa.
Pročitajte...
Selekcioni efekat